Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza,
że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.

Jednostki naukowe Własność intelektualna i przemysłowa

Nie zawsze można dowolnie korzystać z cudzego patentu

Istniejące w przepisach prawnych ograniczenia patentu nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający – tak stwierdził jednoznacznie Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 26 czerwca 2012 r. (sygn. akt I ACa 320/12). Wyrok ten ma znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia producentów tzw. leków generycznych, czyli posiadających tę samą substancję czynną zamienników leków oryginalnych.
więcej

Uzyskanie patentu w Chinach teraz łatwiejsze

Do chwili obecnej uzyskanie patentu na wynalazek na terytorium Chin było bardzo trudne, czasochłonne oraz napotykało na liczne przeszkody ze strony chińskich organów patentowych, które wynikały ze specyfiki tamtejszego systemu prawnego. Od dnia 1 lipca 2013 r. uzyskanie ochrony patentowej dla polskich wynalazków na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej wydaje się jednak znacznie łatwiejsze.
więcej

Zalecenia Komisji w sprawie zarządzania własnością intelektualną w ramach działań związanych z transferem wiedzy oraz Kodeks postępowania dla uczelni wyższych i innych publicznych instytucji badawczych

Dla Państwa wygody zamieszczamy Zalecenia Komisji z dnia 10 kwietnia 2008r. w sprawie zarządzania własnością intelektualną. Znajdziecie tutaj Państwo również Kodeks postępowania dla uczelni wyższych i innych publicznych instytucji badawczych.
więcej

DOBRE PRAKTYKI W ZAKRESIE ZARZĄDZANIA PRAWAMI WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ w jednostkach naukowych

Zmieniające się warunki funkcjonowania jednostek naukowych we współczesnej gospodarce oraz szybki rozwój nowych technologii kształtują tak zwaną „kulturę innowacyjności” zarówno wśród przedsiębiorców, jednostek naukowych, jak i samych naukowców oraz czynią z praw własności intelektualnej niezwykle ważną i wrażliwą sferę działalności jednostek.
więcej
wszystkie artykuły
22 241-17-14